Čišćenje zgrada i stanova je godinama popularan biznis u Srbiji kojem se dobro zarađuje, bilo da se radi samostalno ili u sklopu neke specijalizovane firme.
U inostranstvu sobarice i spremačice zarađuju znatno više, pa se čišćenjem bave mnogi naši ljudi u Nemačkoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, a plata im ide i preko 2.500 evra.
"Ovo mi je 4. sezona da radim u Hrvatskoj kao sobarica. Na to sam se odlučila 2019. godine i od tada svako leto, pa i ono tokom pandemije, odlazim na Krk da radim kao sobarica. Smeštena sam u kompleksu apartmana u kojima i radim, i imamo obezbeđene obroke u sklopu restorana. Milina, plata mi je nešto manja od 1.000 evra, ali ubere se po neki evro i od gostiju. Troškove skoro i da nemam, većinu slobodnog vremena provodim na plažama, tako da svake sezone vratim celu zaradu u Srbiju", priča za "Blic Biznis", Marija Ć. dugogodišnja sobarica.
Ipak, kako priča sagovornica, posao nije idealan.
"Doduše, nekada nije prijatan posao. Dođu tako malo neuredniji gosti, otave haos za sobom svaki dan. Uvek je bar jedna soba u kompleksu u rasulu. Moram da upozorim sve koji su zainteresovani za ovaj posao da će se nagledati svačega", kaže.
Da je održavanje higijene zgrade ozbiljan posao, uverili su se i oni koji su se, na primer, susreli sa ponudama Skupštine stanara koju firmu odabrati da održava zgrade. Isto tako, čišćenjem stanova se u Srbiji bave i studenti koji žele da zarade džeparac, i njihova satnica je oko 350, 400 dinara. Takođe, i oni kojima redovna plata na primarnom poslu nije dovoljna za živo dodatnu zaradu traže na ovaj način.
Pored stanova, postoje oglasi koji regrutuju zainteresovane za održavanje firmi ili poslovnih prostora, hala i sličnih objekata.
Prosečna zarada sobarica u Srbiji
Prosečna zarada sobarica/spremačica u Srbiji je oko 60.000 dinara. Minimalna plata koju mogu dobiti, sudeći prema oglasima je 40.000-45.000 dinara, a maksimalna zarada na koju smo naišli je oko 80.000 dinara.
Ova pozicija podrazumeva održavanje čistoće hotelskih soba, a kako je navedeno u jednom oglasu, ovaj posao podrazumeva i "neodložno reagovanje na zahteve gostiju i drugih odeljenja", zamenu posteljine, sređivanje kreveta, "brisanje prašine, glancanje i uklanjanje tragova sa zidova i nameštaja.Usisavanje tepiha i obavljanje poslova oko nege poda".
Podrazumeva se rad po smenama, a mnoge kompanije nude i stalno zaposlenje. Takođe, neki hoteli u Beogradu nude i smeštaj za one koji dolaze iz unutražnjosti. Smene su od 6 do 8 sati, a na nekim oglasima je naglašeno da je prekovremen rad plaćen.
Sat rada sobarice u Nemačkoj oko 11 evra
Mnogi Srbi se u Nemačkoj bave upravo čišćenjem i kažu da može dorbo da se zaradi, drastično više nego u Srbiji. Radni sat za ovaj posao se u plaća u proseku oko 10,11 evra.
Sudeći prema oglasima na internetu, sobarice/spremačice u jednom nemačkom hotelu mogu da zarade oko 1.500 evra. Vlasnik hotela je naveo da su smeštaj i hrana su obezbeđeni, a početna plata je 1.300 evra.
Na drugom odlasu se navodi da se sa ovim poslom u Nemačkoj može zaraditi i preko 2.500 evra, a kod ovog poslodavca je početna plata 1.600 evra. Ponuda podrazumeva da se radi 6 dana u nedelji, kao i da su obezbeđene 13. i 14. plata.
"Ugovor, prijava, hrana, smeštaj u hotelu", paket je koji dobija spemačica u Nemačkoj uz platu koja se kreće od 1.200-2.000 evra. Radi se 5 dana po osam sati, a obavezno je poznavanje nemačkog jezika i posedovanje EU pasoša.
Plata sobarice u Hrvatskoj preko 1.000 evra
Pošto je letnja sezona u Hrvatskoj u punom zamahu, u ovoj zemlji vlada nestašica radnika sezonskih poslova i to 10 odsto veća nego tokom 2022, lase zvanični podaci. Tako je sve više je oglasa u kojima se traže i sobarice u Hrvatskoj, a plate su skoro kao one u Nemačkoj. U većini slučajeva su obezbeđeni smeštaj, hrana i prijava radne i boravišne dozvole.
Jedan poslodavac u Hrvatskoj traži 10 sobarica za rad u Puli. U pitanju je rad u letnjim kampovima, a početna plata je 850 evra, a može rasti do 1.000 evra. Kako je naveo, radi se 8 ili 9 sati dnevno u prvoj smeni, a jedan dan u sedmici je slobodan. Obezbeđeni su smeštaj i dva obroka, a radne papire plaća poslodavac.
U drugom oglasu za posao u Hrvatskoj nudi plaćanje oko 3-4 evra/sat na za početnike, uz nagrade i povećanje cene rada na sat za kvalitetne radnike, a maksimalna plata sa bonusima do 1.000 eura. Ovaj poslodavac traži sobarice i čistačice sa za rad u Rabcu, Vrsru, Rovinju, Červar-Poratu...
Sobarice, prema ranije objavljivanim oglasima, na hrvatskom primorju mogu zarditi do 2.500 evra, a na nekim mestima ovakvi oglasi nude zaradu i do 3.000 evra.
Posao sobarice u Crnoj Gori
Ponude za rad na crnogorskom primorju su razlolike.
Na primer, sobarica za 3 sata rada pre podne može zaraditi 450 evra! Ponuda podrazumeva rad u privatnoj kući u Budvi za spremanje apartmana, ali je naglašeno da smeštaj nije obezbeđen.
U Petrovcu je satnica za sezonski posao održavanje soba i apartmana 7 evra, dok je najčešća plata koja se nudi uoglasima za posao sobarice/spremačice u Crnoj Gori oko 600,650 erva
"Potrebna osoba za čišćenje i održavanje apartmana tokom letnje sezone (5 meseci)", glasi jedan oglas koji za tu poziciju nudi platu od 1.400-1.500 evra. Takođe, navedeno je da su iskustvo i "fizička sprema" poželjni.
Posao sobarice u Grčkoj
Na oglašivačkim stranicama se traže i sezonski radnici za Grčku, u manjoj meri nego u gorenavedenim zemljama, ali postoje, pa je zanimljivo pomenuti ih. Početna plata za sobarice u Grčkoj je oko 800 evra, dok je neki prosek zarade 1.000 evra.
Na primer, mali porodični hotel na Krfu nudi platu za spremačice od 1.200 evra tokom letnje sezone. Radi se 6 dana nedeljno od 6 do 8 sati dnevno, obezbeđen je smeštaj.